Световeн ден на доброволния кръводарител

На днешния 14 юни се отбелязва Световният ден на доброволния кръводарител. Датата е рождената на Карл Ландщайнер, австрийски биолог и лекар, който в началото на 20 век открива системата на кръвните групи „А-В-0“, и е символично  избрана от Световната Здравна Организация като признание към огромната стойност на великото откритие, донесло му Нобелова награда и спасило и продължаващо да спасява милиони човешки животи, припомнят от Българската асоциация по доброволно кръводаряване.

Тази година мотото на Световния ден на кръводарителя – “20 години празник на даряването: благодарим на кръводарителите!“ е не само израз на благодарност, но и открояване на огромното значение, което този благороден жест има за живота и здравето на пациентите. Денят е и повод отново да се подчертае постоянната необходимост от редовно и безвъзмездно кръводаряване, защото само така ще можем да постигнем безпроблемен достъп до безопасна кръв.

Българският Червен кръст и Националният център по трансфузионна хематология (НЦТХ) отново обединяват усилия, за да изразят дълбоката си благодарност към доброволните и безвъзмездни кръводарители. От 9:30 ч. до 12:30 ч. във фоайето на централата на БЧК, доброволците на организацията и екипи на НЦТХ ще посрещнат всички желаещи да се включат в традиционната акция по кръводаряване. По-късно ще бъдат отличени и 11 индивидуални и институционални кръводарители от София с особен принос към каузата. Заслужилите кръводарители, институции, фирми и неправителствени организации, допринесли за популяризирането на  кръводаряването, ще бъдат наградени с плакети, грамоти и предметни награди.

Военномедицинска академия (ВМА) също ще отбележи Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител – 14 юни, с Ден на отворените врати в Центъра по трансфузионна хематология.

„За България е критично важно да насочим вниманието си към сериозния дефицит на кръводарители, към все по-нарастващата нужда от кръв и да обединим усилията си за справяне с множеството проблеми и предизвикателства в световен и локален аспект”, заяви Стефка Попова-Лазарова, председател на БОДК. „Сред най-сериозните от тях са демографските проблеми, ранната заболеваемост, драстичният недостиг на кадри, недостатъчното финансиране и неоптимизираното разходване на средствата, липсата на образователни програми и за съжаление – наложените порочни практики и ширещото се сериозно невежество по темата.“

Ежедневна част от дейността на БОДК е да помага за спешни случаи посредством „Дари кръв“ –мобилно приложение за взаимопомощ. Потребителите могат да потърсят помощ чрез спешен призив за набиране на кръводарители, да окажат помощ, да получават известия както за спешни призиви, така и за кампании за доброволно кръводаряване, да разберат къде могат да дарят кръв или да се свържат с БОДК.

Съществен момент е липсата на пряк контакт между даряващите кръв и нуждаещите се от нея, което преодолява рисковете от злоупотреби с нуждата и възпрепятства възможността да се поискат пари срещу дарената кръв.

Приложението е част от цялостна административна система, която се поддържа и администрира изцяло от доброволци-членове на БОДК и предоставянето на помощ чрез нея е доброволно и безвъзмездно. Само за последната година през приложението са проведени над 500 успешни акции за спешна помощ, от които около 35% с търсене на конкретна кръвна група и над 85% с търсене за конкретен регион от страната. Призивите за помощ са се увеличили с 61% спрямо предходната година, като  всеки призив се проверява и потвърждава за автентичност, коректност и актуалност, посочват от БОДК.