2-ри юни е Световен ден за борба с хранителните нарушения. За това припомнят от УМБАЛ Царица Йоанна ИСУЛ.
Смята се, че над 70 милиона души в световен мащаб са засегнати от хранително разстройство, включително анорексия, булимия, преяждане и други специфични хранителни разстройства.
Хранителните разстройства имат втората най-висока смъртност сред всички психиатрични заболявания. Те засягат хора от всички полове, сексуални ориентации, възрасти, социално-икономически класи, способности, раси и етнически произход. Когато се лекуват рано и правилно, хранителните разстройства имат най-висок и най-бърз процент на възстановяване.
Зад термина „хранително разстройство“ се крият редица психози, свързани с обсебеността от това да изглеждаме добре, обяснява доц. д-р Диана Попова, началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната за лечение на метаболитни заболявания на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Сред най-често срещаните хранителни нарушения са анорексия невроза и булимия невроза.
АНОРЕКСИЯ НЕВРОЗА – среща се и просто като анорексия, е сериозно медицинско заболяване, което прави хората, засегнати от него, обсебени от теглото и храната, която приемат. Обикновено те имат изкривена представа за това как изглеждат и въпреки че са болезнено слаби, в представите си се виждат като много дебели. Те използват грешните си хранителни навици, за да се справят със стреса, безпокойството и ниското самочувствие. Ограничаването на храната им дава усещане за контрол над живота.
В древността терминът БУЛИМИЯ НЕВРОЗА е бил известен като „вълчи глад“. При това състояние пациентите поглъщат твърде много храна за кратък период от време, след което предизвикват повръщане или търсят друг начин (приемане на големи количества лаксативи), за да пречистят червата си от приетата храна. Засегнатите от булимия не са непременно слаби, а в началните фази, както и при анорексията, могат да са с нормално тегло, което може да се колебае постоянно с около 5 килограма, поради редуване на периоди на преяждане и периоди на усилия за отслабване. Редуването на преяждане и повръщане обикновено се случват тайно и често състоянието може да остане незабелязано за околните с години.
Напоследък се обособиха и нови групи хранителни нарушения, кореспондиращи със съвременния начин на живот:
ОРТОРЕКСИЯ е, когато даден човек е напълно обсебен от здравословното хранене. „Тези, предимно млади хора, непрекъснато търсят храни, които са с по-малко съдържание на сол, захар, калории, въглехидрати, обявени като полезни храни. В този си стремеж обаче те налагат ограничения върху своето хранене. Изпадат в хранителен дисбаланс – повече протеини, повече белтъчни храни, изцяло изключват въглехидратните. Но не е само структурата на хранене. Тези хора започват да имат психогенни и поведенчески нарушения. Те са обсебени от това. Броят си калориите, броят си грамовете протеин“, разказва доц. д-р Попова.
Друго такова нарушение, което вече е официално признато от медицинската общност, е БИГОРЕКСИЯТА. Това е модел на хранене, при който индивидите са обсебени да правят мускулна маса и приемат много големи количества протеини. Такава диета обаче натоварва черния дроб и бъбреците. Дори и да изглежда много мускулест, един такъв човек всъщност не е здрав и натрупва в тялото си метаболитно напрежение и стрес.
Като много опасна тенденция лекарите определят ПРЕГНОРЕКСИЯТА, при която бременни жени, в стремежа си да запазят фигурата си, лишават своя и на нероденото си дете организъм от важни нутриенти, които имат решаваща роля за по-нататъшното развитие.
Въпреки че става въпрос за нарушения в храненето, по същество анорексията и булимията са РАЗСТРОЙСТВА НА ПСИХИКАТА, което налага мултидисциплинарен подход при тяхното лечение. Водеща е ролята на психиатъра, който в своята работа трябва да бъде подпомогнат от опитни специалисти по хранене и диететика.
Клиниката по ендокринология и болести на обмяната за лечение на метаболитни заболявания на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ има голям опит в лечение на хранителните разстройства и е едно от малкото места в България, където се приемат и лекуват пациенти с такива нарушения.
При диагностиката и лечението на пациентите диетолозите са в пряка колаборация с психиатъра на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – д-р Фани Цураков